Filipinler’e Tek Yön Bilet ile Gidilir mi? Dönüş Bileti Almak Zorunda mıyım?

Filipinler'e tek yön biletle gidilip gidilemeyeceğini, dönüş biletine ihtiyacımız olup olmadığını ispatı ile birlikte gösterdim. Bu problemin çözümünü de yazdım. Bu yazıda güncelleme yapana kadar aşağıda yazdıklarım geçerli olacaktır.

 

Filipinler’e giderken dönüş bileti almalı miyiz? Ya da tek yön bilet ile filipinler’e gidebilir miyim? Yıllardır tartışılan bu konuya sonunda hiçbir kuşkuya yer vermeyecek şekilde açıklık getirmenin zamanı geldi.

Bu sorunun tek bir cevabı olduğu halde nedense bizim için bir tartışma konusu, bir sorunsal haline gelmiş. Niye tartışıyorsak bu kadar?

Nedeni insanların kendilerini referans alınabilecek bir kaynak olarak görmeleri. Halbuki biz birey olarak bu ülkede bu konuyla ilgili yetkili bir makamı temsil etmediğimiz sürece, özellikle de başka ülkeden gelecek olan bir turist olarak asla bir kaynak olamayız. Ne biz ne de deneyimlerimiz kaynak olarak referans alınabilir.

Yani?

Yanisi şu: Bir kişi dönüş bileti almadan buraya gelebildi diye “Filipinler’e giderken dönüş bileti almaya gerek yok” diyemeyiz. O kişiyi neden referans alalım? Aynı şekilde bir başkası dönüş biletini de alarak geldi diye bu “dönüş bileti almak zorunlu” anlamına gelmiyor. Bu kişiyi de referans alamayız.

Doğrusu, yarı yolda kalmamak için, son dakika Türkiye’den çıkışımıza ya da Filipinler’e girişimize izin verilmediğinde, Filipinlerden gerisin geriye postalanmamak için, oturup havaalanında ağlamamak için birilerini bilgi kaynağı olarak görmeyi artık bırakmamız lazım. Burada resmi bir uygulama söz konusuysa resmi bir kaynaktan bilgi almamız gerekiyor.

Kimseye sormaya gerek yok. Bakın çok az kişinin bildiği bir web sitesi var: Google. Öğrenmek istediğin şeyi yazıyorsun, o konuyla ilgili bazen yüz binlerce bazen milyarlarca kaynak çıkıyor. O siteye girip Filipinlere giriş yapmak için dönüş biletine ihtiyacım var mi yazıyoruz, ama İngilicce. Google’in diğer az bilinen servisinden Translate’den bunu İngilizce’ye çevirebiliriz. Google’da aratınca zaten hemen tam da ihtiyacımız olan sayfa karşımıza çıkıyor. Filipinler dışişleri bakanlığının ilginç bir şekilde tek bir cümle ile bu konuya açıklık getirdiği sayfa.

Ne diyor?

“nationals from countries listed below who are traveling to the philippines for business and tourism purposes are allowed to enter the philippines without visas for a stay not exceeding thirty (30) days, provided they hold valid tickets for their return journey to port of origin or next port of destination and their passports valid for a period of at least six (6) months beyond the contemplated period of stay.”

Özetle, en az altı ay süresi bulunan pasaportunu ve dönüş biletini ibraz etmek koşuluyla ülkeye giriş yapabilirsin diyor.

Çok net. Tertemiz cümle. Şimdi bu açıklamadan sonra kim ne derse desin, boş. Ülkenin dış işleri bakanının altına imza attığı belge konuşuyor.

Peki bu biletsiz geldim diyenler yalan mi söylüyor. Hayır, niye yalan söylesin? Gerçekten nadiren de olsa oluyor öyle. Havayolu şirketine bağlı.

Havayolu şirketlerine kalsa aslında kimlik bile sormazlar bizi uçurmak için ama kontrol etmek zorunda oldukları belgeler var. Hem kendi bulundukları ülkede hem de yolcu götürdükleri ülkede onlardan yapmaları istenenler var. Ülkeler bunu havayolu şirketlerinin omzuna yüklemiş. Onlar da kontrol ediyor. Çok azı kontrol etmiyor. Ama bu, Filipinler’deki pasaport memurunun bizi kabul edebileceği anlamına gelmiyor.

Bana her girişimde sordular mesela. Çıkarıp bileti gösterdim. Bir keresinde Türkiye’de az kalsın uçağı kaçıracaktım. Dönüş biletini sordu, aa bilet yok! Gidemezsin dedi Katar Havayolları. Aman etme eyleme, bak benim vizem var, ı-ıh! son dakika bilet aldım mecburen.

 

Peki geri donmeyeceksek ya da ne zaman döneceğimiz belli değilse ne yapacağız?

Çözüm çok basit: İptal edilebilir bilet alacağız. Sonra buraya gelince bileti iptal edeceğiz. O yüzden düzgün bir siteden biletimizi alacağız ki daha sonra iptal ederken sorun yaşamayalım.

Ya da Filipinler’den Türkiye’ye değil de buraya yakın ülkelerden birine çıkış bileti alacağız. Çünkü daha ucuz. Buradan Türkiye bileti evet pahalı, ama yakın ülkeler daha ucuz. Mesela ben kaç yıldır buradan en ucuz bileti Hong Kong’a görüyorum. Singapur da bazen ucuz. Havayolları olarak da bakılması lazım. Air Asia havayolları hep en ucuz bileti gösteriyor. Ya da bana öyle denk geliyor. Beni Türkiye’den bırakmadıkları zaman Hong Hong a almıştım bileti. Air Asia’dan. Hatta ben onu iptal edilebilir almıştım.

Air Asia’dan bilet aldıktan sonra tek dikkat edilmesi gereken, Türkiye’de, havaalanında hani o biletimizi pasaportumuzu kontrol eden havayolu çalışanı “Nerede bunun referans numarası? Bu bilet olmaz” dediğinde ona air Asia’nin referans numarası vermediği bilgisini vermek. Çünkü Türkiye’deki bazı yer hizmetleri çalışanları maalesef bazı havayolu şirketlerinin referans numarası vermediğini, sadece booking number ile bilet kestiğini bilmiyor. Eğer mesleğiyle alakasız birine denk gelirsek bu bilgiyi ona söylememiz gerekiyor. Yoksa bizi orada Çıldırtabilirler, bize sınır krizleri geçirtebilirler. Sonra kendi aldığımız biletten bile şüphe ederiz, acaba çakma bilet mi satın aldım diye.

Bu yazdıklarım, turist olarak gelenler için geçerli. Ülkede belli bir nedenle kalmak için izniniz varsa geri dönüş bileti almak zorunda değilsiniz. Mesela Filipinler’de biriyle evli ya da Filipinlerde çalışan ya da okuyan yani buna bağlı bir vizesi olan kişilerin dönüş bileti alma zorunluluğu yoktur. Benim su an çalışma vizem olduğu için tek yön bilet ile buraya gelebilirim. Tamamen vize statumuze bağlı.

Özetle:

Kim ne derse desin, kim daha önce nasıl deneyimlediyse deneyimlesin, bu ülkenin Dışişleri Bakanlığına göre, Dışişleri Bakanlığının web sitesinde çok açık bir şekilde belirttiği gibi turist isek dönüş bileti ibraz etmek zo-run-lu.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın.

 

Sizin yorumunuz: