Dünyanın En Etkili İngilizce Kelimelerini Ezberle

 

Sevgili dostlarım, bu satırları sırf bu konuda bir şeyler yazmış olmak için değil, mecburiyetten ve sorumluluk duygusuyla yazıyorum.

Ben bu siteyi -her ne kadar başarılı olamasam da-  gördüklerimi, öğrendiklerimi, hislerimi aktarmak için yayına almıştım. Belki yararı dokunur diye yaklaşık üç yıl önce bir gün oturup “Ingilizce öğrenmek ve bazı muhteşem kaynaklar” başlıklı makaleyi yazdım. Sonrasında İngilizce öğrenmek ile ilgili olmayan birkaç yazım daha oldu.

Ancak çok ilginçtir, siteye gelen kullanıcıların binde dokuz yüz doksan dokuzu sadece İngilizce öğrenmek ile ilgileniyor. Alexa, sitemi sıralarken İngilizce öğrenme platformları ile ilişkilendiriyor. Fakat hiç öyle bir amaçla yola çıkmamıştım. İngilizce öğrenmek isteyenlerin başvurduğu biri olmak gibi bir niyetim olmadı, hala da yok. Zira bu, benim asil uzmanlık alanım değil.

Madem bu konu ile ilgili bir şeyler söylemek, bir ekleme daha yapmak zorundayım, bu ne olmalıdır, diye uzun uzun kafa patlattıktan sonra “öyle bir kaynak üzerinde durayım ki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olsun, insanları en kestirme yoldan bir yere ulastirsin” dedim. Bu kafa patlatma olayı aylarca sürdü.

Sonunda bir önceki makalede de bahsettiğim, Oxford’un 3000 kelimelik listesini tavsiye etmeye ve üzerinde biraz durmaya karar verdim.

 

 

Neden bu liste?

Cevabı çok basit: Eğer azıcık gramer bilgimiz varsa (ya da bu kelime listesiyle birlikte onu da bir nebze olsun halledersek) İngilizce yayınlanmış bütün makaleleri en az %80 oranında anlayabileceğiz. Bu oranın aslında çok daha yüksek olduğunu o yazıda bir örnek ile ispatlamistim. Eğer ispattan şüphe eden varsa aynı yöntemle başka makaleleri taratip kendisi görebilir.

 

Nasıl çalışacağız?

Her ne kadar bu listedeki bütün kelimeleri hakkıyla öğrenmek bir marifet, bir başarı olsa da hazır üzerinde çalışırken neden bunu daha verimli hale getirmeyelim?

Demek istiyorum ki biz bu listeden maksimum seviyede nasıl yararlanabiliriz?  işte şimdi ona değineceğim. Aksi halde “Bu listeye çalışalım” deyip konuyu kapatabilirdim.

Üç bin kelimenin tamamını ogrendigimizde okuduğumuz metinlerde bilmediğimiz kelime hala var olacağından çok önemli bir bağlamı kaçırmış olabilecegiz. Yani aslında bu keliemlerin (her ne kadar konuşurken yeterli olsa da) okuma yazma konusunda bize istediğimizi tam olarak vermediğini fark edeceğiz. O halde bu çalışmanın hakkını vermek zorundayız.

 

 

Ama nasıl?

Ben bunu rastgele seçeceğim örnek bir kelime üzerinden anlatacağım. Bu yöntemi daha sonra yine kelime çalışması yapmak için kullanabilirsiniz. En sevdiğim, en verimli olduğunu düşündüğüm kelime öğrenme yöntemi budur.

Önemli not: bu kelimeleri çalışırken bir önceki yazıda bahsettiğim kaynaklardan sesli sözlük, tatoeba, vocabulary.com ve Google çeviriyi ya da bunlardan bir iki tanesini kullanacağız. Nasıl rahat ediyorsak, hangisi bizi tatmin ediyorsa, hangisinde hoşumuza giden cümleler bulabiliyorsak…

Örnek kelime: persistence

seslisozluk’te aratiyoruz, ve sebat, istikrar gibi karşılıkları görüyoruz. tam karşılığını goremiyorsak yukarıdaki diğer kaynaklarda da aratiyoruz. Akabinde sözlüklerdeki örnek cümleleri de not ediyoruz. Mesela seslisozluk’te su an 4 örnek cümle görüyorum, bunlardan hoşuma giden iki tanesini alıyorum.

Persistence: sebat, istikrar

 1. “Your persistence is not appreciated.”
 2. “To err is human, but to persist in error is diabolical.”

Şimdi elimizde öğrenmemiz gereken kelime, kelimenin Türkçe karşılığı ve kelimenin geçtiği iki tane örnek cümlemiz var.

Ancak bir şey dikkatimizi çekti. Ingilizce kelime bilgimiz o kadar da iyi olmadığından biz yukarıdaki iki cümle içinde bilmediğimiz başka kelimeler olduğunu da gördük. Mesela appreciate ve diabolical…

Çok güzel!

Şimdi onları da sözlükte aratiyoruz ve  örnek cümleler ile birlikte yukarıdaki işlemi tekrar ediyoruz.

appreciate: takdir etmek

 1. “Tom appreciated Mary’s support.”
 2. “Nobody appreciates me.”

diabolical: şeytani, insanlık dışı, şeytanca (manaya odaklanalım)

 1. “To err is human, but to persist in error is diabolical.” (aynı cümle ile de çalışabiliriz)
 2. “Sami put his diabolical plan into action.”

önce üç kelimeyi yazıp ezberliyoruz. Evet, ezberliyoruz. hocalarımızın ya da ileri zekâlı pedagogların “ezberlemeyin, anlamını kavrayin” tavsiyelerini şimdilik çöpe atıp işimize bakıyoruz. Bu ezber konusu na bir sonraki yazımda değineceğim.

Persistence: sebat, istikrar
appreciate: takdir etmek
diabolical: şeytani, insanlık dışı, şeytanca (manaya odaklanalım)

Sonra cumlelerimizi okuyoruz. kelimeleri zaten ezberleyip öğrendiğimiz için cümleleri anlıyoruz. Gerekirse cümleleri birkaç kez tekrar ediyoruz.

 1. “Your persistence is not appreciated.”
 2. “To err is human, but to persist in error is diabolical.”
 3. “Tom appreciated Mary’s support.”
 4. “Nobody appreciates me.”
 5. “Sami put his diabolical plan into action.”

‘persistence’den yola çıkarak toplamda 3 kelime öğrenmiş ve bunları da 5 örnek cümle ile çalışmış olduk. Hatta fark edileceği üzere biz aslında biz ‘persistence’in kökeni olup ‘sebat etmek’ anlamına gelen ‘persist’ fiilini de öğrenmiş olduk.

Büyük olasılıkla bu dört kelimenin dördü de bizim listemizde zaten var. öyleyse listemizde tekrar karşılaştığımızda eğer o kelimeyi bildiğimizi fark ettiysek onun üzerini çizip geçebiliriz. Eğer kelimeye rastladigimizda anlamını bilmiyorsak aynı yol ile tekrar çalışıyoruz. Eğer bizim eklediğimiz bir kelime, listemizde yoksa o da iyi, fazladan kelime öğrenmiş oluyoruz. Ve bunu da asil kelimemizle iliskilendirdigimizden öğrenim sürecimiz hızlanmış oluyor.

Yukarıda kelimelerin nasıl calisilabilecegine dair basit bir örnek verdim. Siz tabii ki daha fazla kaynaktan, yani verdiğim diğer sozluklerden daha fazla anlam görerek en uygun olduğunu dusundugunuzu alıp öyle öğreneceksiniz. Aynı şekilde örnek cümleleri de diğer kaynaklardan da bakarak hoşunuza gideni alıp not edeceksiniz ve onlar üzerinden çalışmanızı yapacaksınız.

 

Bu çalışmayı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değineceğim. Çalışma yaparken kelime kisir dongusune girmemek, kelimenin hafızamızdaki kalıcılığını artırabilmek ve daha hızlı yol kat edebilmek için bu hususların önemli olduğunu düşünüyorum. Dikkat edile…

 

1. KESINLIKLE alfabetik sırayı takip etmiyoruz.

Mesela listemizin A harfinden 1 kelime seçtik. Ikinci kelimemizi mutlaka bir başka harften seçiyoruz. Aksi halde orta vadede kafamız karışacak.

 

2. Kelimelerin mümkün olduğunca kök ya da mastar halinden başlayalım.

Yukarıda ‘persistence’ örneğinde olduğu gibi kelime listesinde aslında ‘persist’i de görebiliriz. buradan yola çıkarsak persistence sözcüğünü belki de ogrenmemize gerek kalmayacak ya da en azından öğrenmemiz hızlanacak. Hazır P harfinde persistence sözcüğüne denk gelmişken onun koku olabileceğini düşündüğümüz başka bir kelime olup olmadığına da göz atarsak iyi olur. Bu zorunlu değil elbette ama yapılırsa tadından yenmez.

 

3. Herhangi bir kelimeyi sözlüklerde aratırken mümkün olduğunca kısa cümleleri not ediyoruz.

Neden?

Örnek ile açıklayalım.

persistence’i öğrenirken “To err is human, but to persist in error is diabolical.” ve “Your persistence is not appreciated.” gibi biri uzun diğeri kısa iki cümleye denk geldik. Ilk cümlede bilmediğimiz kelime sayısı daha fazla olabileceğinden öğrenmek zorunda olduğumuz kelime de fazla olacak. Mesela err, human, diabolical kelimelerini bilmeyen bir kişinin ilaveten 3 kelime ve bu kelimeleri içeren 5-6 cümleyi not edip çalışması gerekebilir. Halbuki kısa olan cümlede bilmediğimiz en fazla bir kelime vardır: ‘appreciate’.

Burada aslında önemli olan, cümle uzunluğu değil örnek cümle içindeki bilinmeyen kelime sayısı. bilmediğimiz kelime ne kadar az ise o kadar iyi.  Zira bizim asil amacımız ana listedeki öğrenmek. Kısırdöngüye girmek değil.

 

4. Tek seferde öğrenmemiz gereken kelime sayısını deneyerek buluyoruz, abartmiyoruz.

Listeden 4 kelime seçtik diyelim. Bu 4 kelime ile ilgili cumlelerimizi not ettik. Baktık ki 9 örnek cümlemiz var. Bu cümleler içinde geçen bilmediğimiz kelimeleri de aldık. Toplamda 11 kelimemiz olduğunu gördük. O kelimeleri de örnek cümleler ile ayrıca not ettik. Yine baktık, 26 cümle oldu.

11 kelimeyi ezberliyoruz, 26 cümleyi çalışıyoruz. Eğer bu bize ağır geliyorsa ertesi günü 3 kelime ile başlıyoruz. Bu şekilde listeden kaç kelime seçip çalışmamız gerektiğini birkaç gün içinde anlayacağız.

 

5. Mümkünse kelimenin fiil mi isim mi zarf mi sıfat mi olduğuna bakıyoruz.

Eğer kelimemiz fill ise isim olarak da başka bir anlama gelip gelmediğine bakıyoruz. Bunun için ‘water’ sözcüğünü sözlükte aratıp bir bakıyoruz. Aynı şekilde bizim zarf, edat, sıfat, isim, fiil halini bildiğimiz bir kelime başka bir anlamda da kullanılabilir. Bunun için de ‘well’ sözcüğüne sözlükten bakıyoruz.

Kelimelere sözlükten bakarken kaç halde kullanıldığına dikkat edip öyle not ediyoruz ve ezberliyoruz. Bunun için yine ‘water’ sözcüğüne bakalım. Cümle not ederken de -eğer varsa- kelimelerin farklı anlamlarda kullanıldığı cümleleri tercih ediyoruz. Bunun için yine ‘well’ sözcüğünü örnek olarak aratabilirsiniz.

 

6. Not ettiğimiz ve 94576834965 kez okuduğumuz cümleleri belli aralıklarla tekrar ediyoruz.

Altı gün çalışıp yedinci gün tekrar çalışması yapmak uygun olabilir. Beş gün ezber, altıncı gün çalışma da iyi fikir. Toplu tekrarları yapmak için çok beklemiyoruz zira unuturuz. Çok çabuk unutuluyor.

Orta ve uzun vadeli tekrarlar yapıyoruz. Ama niye kısa değil?

Çünkü zaten her gün seçtiğimiz kelimeleri örnek cümlelerle çalışıyoruz. Bunu kısa süreli tekrar olarak düşünebiliriz. Yukarda açıkladığım tekrara da orta vadeli tekrar diyebiliriz. Uzun vadeli tekrarı da 20 günde bir yapabiliriz.

Bir de ‘ertesi gün tekrarı’ var ki bu çok önemli. Mesela 10 kelime çalıştık, öğrendik. türkçe karşılığına bakmadan kelimeyi okuyuruz ve kafamızda türkçesi tak diye beliriyor. Cümleleri okuyoruz, anlıyoruz. Günlük işimiz bitmiştir. Ertesi gün, bir önceki günün kelimelerine bakıyoruz. Eğer içinde hatirlayamadigimiz ya da pat diye aklımıza türkçesi gelmeyen kelime ya da kelimeler olursa onları günlük çalışma listemize ekliyoruz.

 

7. Listeyi bitirince bütün cümleleri tekrar ediyoruz.

Bu, genel tekrar. Bütün kelimeleri çalışıp bitirdigimizde cümle listemizi tekrar okuyuruz. Bilmediğimiz kelimeleri not edip tekrar çalışıyoruz ve cümleleri yine tekrar ediyoruz, ta ki bilmediğimiz kelime kalmayana kadar.

 

8. Cümle listemize gözümüz gibi bakıyoruz.

Yangında ilk kurtarılacak şey tabii ki mekandaki insanlar ve hayvanlar. Onlardan sonra ise cümle listemizdir. Hatta mümkünse en yakın banka şubesine gidip bir kasa kiraliyoruz ve bu listeyi orada tutuyoruz. Ingilizcemize bir halel geldiğini fark ettiğimiz anda kafamızı duvarlara vuruyoruz. Eğer durum değişmediyse derhal bankaya gidip kelime listemizi alıyoruz ve bir ağacın altına oturup listeyi okuyoruz.

 

Evet sevgili dostlar, bu konuda diyeceklerim şimdilik bu kadar. Yazıyı arada bir girip kontrol edeceğim, gerekirse ekleme ya da düzeltme yapacağım.

Bu yaziyinin kendiniz için ya da başkaları için yararlı olabileceğini düşünüyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarınızda ya da başka yerlerde paylaşın ki asil amacına ulasabilsin

Bir sonraki yazıda -yukarıda da değindiğim gibi- ‘ezber’ konusunu işleyeceğim ve “ezberlemeyin” diyen bütün hocaları ve pedagoglari yerle yeksan edeceğim.

Konu ile ilgili düşünceniz, eleştiriniz, beğenmediniz yön ya da yapmak istediğiniz ekleme varsa lütfen yorum kısmında belirtin, memnun olurum.

 

Bu arada sosyal medya hesaplarimdan takip etmek icin:

Facebook  @sukrudasdemir
Twitter @sukrudasdemir
Instagram @sukrudasdemir
YouTube @sukrudasdemir

 

Sevgiyle kalın dostlar, hoşçakalın!

 

 

Oxford 3000 kelime listesini indirmek icin buraya tikla.

2 Yorumlar
 1. […] Buraya tiklayarak Dunyanin En Etkili Kelimelerini Ezberle adli yaziya ulasabilirsiniz. […]

 2. […] 3000 kelime listesi oldukça önemli olduğundan bunun için ayrıca bir makale hazırladım. Buraya tıklayarak yazıya ulaşabilir, kelime listesini […]

Sizin yorumunuz: